Krakonošovy cestičky

Krakonošovy cestičky pro malé i velké nožičky…. Pro milovníky hor, turisty, cyklisty, lyžaře, zkrátka pro všechny, kteří se vydávají za různou aktivitou do našich nejvyšších hor – Krkonoš.

Chata Rozhled a Mařenka – Přední Rennerovky ….1207 m.n.m. Pro Ty , kteří se chcete dostat do místa ubytování pěšky, doporučujeme použít Městskou dopravu. Autobus Vás dopraví na náměstí ve Strážném, kde se můžete občerstvit v místní hospůdce a pokračovat po červené , turisticky značené, cestě do hor. Silnice Vás přivede do místa, které je v zimě používané, jako záchytné parkoviště. Pokud se rozhodnete pro cestu autem a nechcete dojet až k chatě, jste na posledním místě, kde je možné Vaše auto zanechat, aniž byste se vystavili pokutování ze strany Krnapu, či policie. Pokud máte Voucher na ubytování k příslušné chatě, nebo přímo povolenku, kterou vydává KRNAP, můžete pokračovat dál..viz popis trasy v sekci ubytování..

Pro pěší ..vydáte se po červeně značené turistické cestičce, která Vás vede vzhůru, do hor. Tato trasa Vás přivede přímo na Rozhled. Její délka je různá, pro nadšence slabá hodinka, pro Ty, kteří moc chůzi nedají, až dvě. Můžete na ní obdivovat místa, která jsou v čase stále historií – Švédský kříž, u kterého je studánka. Při hlubším vnímání si můžete představit cestu, kterou se vozilo zboží na polskou stranu, ale i v delší historii cestu, kterou kráčeli Ti, kteří se chtěli poklonit nejvyšší hoře Krkonoš – Sněžce. Poutníci i zbožní lidé, stejně jako první turisté, kteří se označovali Vandrovníci. Cesta pokračuje přes Lahrovy boudy, které vlastnil rod Lahrů, německých osadníků. Dodnes má cesta jejich název..lahrbusch. Jejich potomci dosud žijí v Německu. Po roku 1989 velmi usilovali o navrácení tohoto území. Adolfova vyhlídka Vám umožní vydechnout a rozhlédnout se po okolní přírodě.

Po pár krocích se dostáváte na území Předních Rennerovek, kde stojí dvě chaty, Rozhled a Mařenka. Viz úvod na stránkách…Odměnou všem je rozhled, panoramata, která se nikdy neokoukají. Při dobré viditelnosti až 200 km do kraje. Pohled pro každého, kdo má v sobě lásku k dálkám, stejně jako potřebu volnosti.

Pro ubytované, je přerušená červená cesta výchozím bodem, k dalším procházkám i tůrám. Nejčastěji používaná pěšinka, je jen 200 metrů dlouhá a vede k Friesovým boudám, které jsou skryté za lesním porostem. Z dřívějších dřevěných chaloupek zůstaly dvě, jinak na místě vyrostl Horský hotel a Andula, nově postavené chaty s restauračním provozem. Je to nejbližší místo od chaty, procházka, která je velmi oblíbená, hlavně pro muže, neboť se můžou odměnit na místě vařeným pivem. Děvčata si můžou mezitím dopřát vířivku, saunu, nebo bazén. /po předchozím objednání/.

Delší výlet, nenáročnou trasou, která je pokračováním červené značky, se dostanete k území. Zadních Rennerovek. Tvoří je 4 větší chaty. Můžete si je prohlédnout, i do nich nahlédnout. Restauraci provozuje největší z nich – Dvorská bouda. Jak pozvolna stoupáte, mění se i ráz krajiny. Ze smrkového porostu vystupuje kleč. Cestu lemují kytičky a můžete vidět i stádo oveček. Je dobře, že se opět přistoupilo k Přirozenému. Trasa je vhodná i pro děti. Zvládnou ji v pohodě i ty nejmenší. Trvá zhruba hodinu, opět podle zdatnosti. Jejím cílem je vyhlášená lokalita Chalupa na Rozcestí. Výborná kuchyně, ale i posezení uvnitř u krbu, nebo venku, s výhledem na Sněžku. Je to první místo, kde je naše nejvyšší hora viditelná, z přístupového místa Strážné.

Rozcestí nabízí další trasy, ta přímá po červené vede na Luční boudu, se zastávkou na Výrovce. Obě chaty nabízí nejen ubytování, ale i občerstvení. Turista tu najde možnost zastavit se a nabrat sílu na další stoupání, které končí na naší nejvyšší české hoře Sněžce. Trasa není náročná, zvládly jí i předškolní děti – viz foto Akce. Vydáte-li se doprava, připravte se na pěšinu vedoucí většinou klečí, která se postupně mění v louky a podle ročního období v květenu, která nejen krásně voní, ale navozuje chuť si usednout a jen tak chvíli pobýt. I na to je pamatováno s výhledem na Sněžku, odpočinkové místo. Pokud si přejete občerstvit se první chata na této cestě je Lyžařská. Zde se můžete rozhodnout kam se vydat dál. Cest i cestiček je více, vedoucí do Pece pod Sněžkou, zpátky okruhem na Rozhled přes Tetřeví boudy, nebo pokračovat dál přes Pražskou a Kolínskou boudu až na Černou Horu. Vydáte-li se doleva, zamíříte na tzv. Klínové boudy, místo, které je přístupné pro cyklisty. Opět se Vám otevřou pohledy do kraje, které mají své kouzlo. Malý okruh Vás přivede pěšinkou zpátky přes Friesovy boudy na Rozhled. Ten větší Vám připomene, jak jste blízko dalšímu sportovnímu centru Špindlerovu Mlýnu. Chata na Pláni patří do jeho katastru. Pod ní se vynachází sjezdovky, po kterých se dá v létě seběhnout, prohlédnout si městečko, občerstvit se, či se vykoupat v místním Vodním parku, vedle muzea Krnapu, projít se mezi malebnými hotýlky a nechat se vytáhnout lanovkou zpět na Pláň, odkud zamíříte pěšinkou na Rozhled.

Tato malá ochutnávka možností, jak strávit svůj volný čas v přírodě, která je v čechách národním parkem, pokračuje zajímavými místy v okolí, která jsou již dostupná autem. Vrchlabské muzeum, zámecká zahrada, blízká zoologická zahrada ve Dvoře Králové, Trutnovsko i Jičínsko se svými skalními městy.

PŘIJĎTE POBÝT, jste vítáni …čeká na Vás příjemné ubytování, strava, ale i možnost dozvědět se /viz programy a semináře/ o sobě samých a odložit nejen únavu po cestě krkonošské, ale i té životní…Zdenka Štroblová a personál

horská chata Rozhled | Telefon:+420 499434176 | Mobil:+420 721554728 | Mail:rozhled@tiscali.cz | Webdesign: © lk 2013